Your contribution can make a real impact on our data quality.
Do you live in Atlantida? Add data for Atlantida
Consider looking into aggregate data for Average in Uruguay
Restaurants | 29,218.02 $U |
---|---|
Meal, Inexpensive Restaurant 850.00 $U x 8.6800000 = | 7,378.00 $U |
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 500.00 $U x 3.7200000 = | 1,860.00 $U |
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 2,500.00 $U x 6.2000000 = | 15,500.00 $U |
Domestic Beer (1 pint draught) 115.00 $U x 1.5500000 = | 178.25 $U |
Imported Beer (12 oz small bottle) 140.00 $U x 1.5500000 = | 217.00 $U |
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 71.67 $U x 4.6500000 = | 333.25 $U |
Water (12 oz small bottle) 42.33 $U x 4.6500000 = | 196.85 $U |
Cappuccino (regular) 143.33 $U x 24.8000000 = | 3,554.67 $U |
Going out | 6,665.52 $U |
Cinema, International Release, 1 Seat 480.00 $U x 8.4000000 = | 4,032.00 $U |
Domestic Beer (1 pint draught) 115.00 $U x 1.0500000 = | 120.75 $U |
Imported Beer (12 oz small bottle) 140.00 $U x 1.0500000 = | 147.00 $U |
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 71.67 $U x 3.1500000 = | 225.75 $U |
Water (12 oz small bottle) 42.33 $U x 3.1500000 = | 133.35 $U |
Cappuccino (regular) 143.33 $U x 14.0000000 = | 2,006.67 $U |
Cigarettes | 0.00 $U |
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 195.00 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
Food at Home | 43,657.02 $U |
Milk (regular), (1 gallon) 159.93 $U x 7.6433765 = | 1,222.43 $U |
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 116.42 $U x 31.8935027 = | 3,713.11 $U |
Rice (white), (1 lb) 25.85 $U x 25.5148021 = | 659.68 $U |
Eggs (regular) (12) 157.25 $U x 23.1466667 = | 3,639.81 $U |
Local Cheese (1 lb) 243.81 $U x 25.5148021 = | 6,220.67 $U |
Chicken Fillets (1 lb) 172.25 $U x 38.2722032 = | 6,592.46 $U |
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 193.99 $U x 38.2722032 = | 7,424.29 $U |
Apples (1 lb) 44.34 $U x 76.5444064 = | 3,393.88 $U |
Banana (1 lb) 42.75 $U x 63.7870053 = | 2,726.97 $U |
Oranges (1 lb) 24.34 $U x 76.5444064 = | 1,863.31 $U |
Tomato (1 lb) 49.90 $U x 51.0296043 = | 2,546.13 $U |
Potato (1 lb) 30.39 $U x 51.0296043 = | 1,550.83 $U |
Onion (1 lb) 38.44 $U x 25.5148021 = | 980.84 $U |
Lettuce (1 head) 48.50 $U x 23.1466667 = | 1,122.61 $U |
Drinks at Home | 2,968.27 $U |
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 94.85 $U x 5.1190476 = | 485.53 $U |
Imported Beer (12 oz small bottle) 100.00 $U x 1.0238095 = | 102.38 $U |
Bottle of Wine (Mid-Range) 300.00 $U x 0.7678571 = | 230.36 $U |
Water (1.5 liter bottle) 71.67 $U x 30.0000000 = | 2,150.00 $U |
Car and Gasoline | 0.00 $U |
Gasoline (1 gallon) 300.50 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 1,600,000.00 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
Public Transport and Taxi | 7,600.00 $U |
Taxi Start (Normal Tariff) 80.00 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 104.61 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 725.00 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
One-way Ticket (Local Transport) 110.00 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
Monthly Pass (Regular Price) 1,900.00 $U x 4.0000000 = | 7,600.00 $U |
Leisure and Sport Memberships | 12,800.00 $U |
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 2,500.00 $U x 4.0000000 = | 10,000.00 $U |
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 700.00 $U x 4.0000000 = | 2,800.00 $U |
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) | 0.00 $U |
Utilities | 9,611.11 $U |
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 3,511.11 $U x 1.0000000 = | 3,511.11 $U |
Mobile Phone Monthly Plan with Calls and 10GB+ Data 1,200.00 $U x 4.0000000 = | 4,800.00 $U |
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 1,300.00 $U x 1.0000000 = | 1,300.00 $U |
Clothing and Shoes | 7,539.80 $U |
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 3,645.00 $U x 0.4000000 = | 1,458.00 $U |
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 1,736.00 $U x 0.4000000 = | 694.40 $U |
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 8,473.50 $U x 0.4000000 = | 3,389.40 $U |
1 Pair of Men Leather Business Shoes 4,995.00 $U x 0.4000000 = | 1,998.00 $U |
Rent | 0.00 $U |
Childcare and School Fees | 0.00 $U |
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 20,000.00 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
International Primary School, Yearly for 1 Child 360,000.00 $U x 0.0000000 = | 0.00 $U |
Other Goods and Services | 9,657.90 $U |
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members | 2,839.70 $U |
Electronics, approximation using 30.0EUR * (household members + 1) formula | 5,021.58 $U |
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index | 1,796.62 $U |
The overall estimate of monthly spending* | 129,717.65 $U |
* Our estimator doesn't include insurance, health-related expenses, parking fees, or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.