Summary of cost of living in Hangzhou, China:
Restaurants | |
Range |
---|---|---|
Meal, Inexpensive Restaurant | 25.00 ¥ | |
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course | 175.00 ¥ | |
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) | 35.00 ¥ | |
Domestic Beer (1 pint draught) | 6.50 ¥ | |
Imported Beer (12 oz small bottle) | 12.00 ¥ | |
Cappuccino (regular) | 24.29 ¥ | |
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) | 3.41 ¥ | |
Water (12 oz small bottle) | 2.00 ¥ | |
Markets | |
|
Milk (regular), (1 gallon) | 55.81 ¥ | |
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) | 13.97 ¥ | |
Rice (white), (1 lb) | 3.13 ¥ | |
Eggs (regular) (12) | 12.65 ¥ | |
Local Cheese (1 lb) | 64.15 ¥ | |
Chicken Fillets (1 lb) | 9.04 ¥ | |
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) | 37.26 ¥ | |
Apples (1 lb) | 6.44 ¥ | |
Banana (1 lb) | 6.49 ¥ | |
Oranges (1 lb) | 5.61 ¥ | |
Tomato (1 lb) | 4.23 ¥ | |
Potato (1 lb) | 2.42 ¥ | |
Onion (1 lb) | 2.91 ¥ | |
Lettuce (1 head) | 4.60 ¥ | |
Water (1.5 liter bottle) | 3.72 ¥ | |
Bottle of Wine (Mid-Range) | 75.00 ¥ | |
Domestic Beer (0.5 liter bottle) | 5.07 ¥ | |
Imported Beer (12 oz small bottle) | 13.00 ¥ | |
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) | 27.50 ¥ | |
Transportation | |
|
One-way Ticket (Local Transport) | 3.00 ¥ | |
Monthly Pass (Regular Price) | 120.00 ¥ | |
Taxi Start (Normal Tariff) | 13.00 ¥ | |
Taxi 1 mile (Normal Tariff) | 4.83 ¥ | |
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) | 40.53 ¥ | |
Gasoline (1 gallon) | 31.41 ¥ | |
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) | 140,000.00 ¥ | |
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) | 116,360.00 ¥ | |
Utilities (Monthly) | |
|
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment | 330.59 ¥ | |
Mobile Phone Monthly Plan with Calls and 10GB+ Data | 82.75 ¥ | |
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) | 114.78 ¥ | |
Sports And Leisure | |
|
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 300.11 ¥ | |
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) | 107.50 ¥ | |
Cinema, International Release, 1 Seat | 45.00 ¥ | |
Childcare | |
|
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child | 3,188.89 ¥ | |
International Primary School, Yearly for 1 Child | 228,571.43 ¥ | |
Clothing And Shoes | |
|
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) | 374.00 ¥ | |
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) | 257.56 ¥ | |
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) | 484.46 ¥ | |
1 Pair of Men Leather Business Shoes | 585.57 ¥ | |
Rent Per Month | |
|
Apartment (1 bedroom) in City Centre | 3,526.62 ¥ | |
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre | 2,131.23 ¥ | |
Apartment (3 bedrooms) in City Centre | 8,041.54 ¥ | |
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre | 4,724.91 ¥ | |
Buy Apartment Price | |
|
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre | 5,488.99 ¥ | |
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre | 2,832.35 ¥ | |
Salaries And Financing | |
|
Average Monthly Net Salary (After Tax) | 8,810.99 ¥ | |
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate | 3.97 |
Cost of Living in Yuyao | 69.54 miles |
Cost of Living in Shengzhou | 81.16 miles |
Cost of Living in Yixing | 87.72 miles |
Cost of Living in Ningbo | 95.93 miles |
Cost of Living in Suzhou | 100.89 miles |
Cost of Living in Shanghai | 108.53 miles |
Cost of Living in Changshu | 122.81 miles |
Cost of Living in Wuxi | 129.78 miles |
Cost of Living in Gaochun | 149.33 miles |
Cost of Living in Danyang City | 150.55 miles |
|
|
|
|
|
Rent per month on the low side [8000 would not be enough for somewhere nice in the center, but an okay place, sure], but most gigs come with housing so not a big deal.
Generally spend about 12000-15000 RMB per month for a family of 3, fairly middle class life style. E.g., 2-3 restaurant visits per week, quite a bit of shopping/fun activities. Could probably get it down to 8k if really wanted.
1. Apartment/Condo from 3,000 square feet price.
2. Double Storey house of 22 feets x 75 feets price.
Regards,
Thank you for your information.
For a local resident, not living so close to the CBD , usually spending more than half an hour on single commuter everyday , the cost will be much more lower. As for me , I only spend ¥15 on the restaurant for dinner near my apartment. And if you buy ingredients from local giant market, the cost will be much more lower.