Summary of cost of living in Palma de Mallorca, Spain:
Restaurants | |
Range |
---|---|---|
Meal, Inexpensive Restaurant | 15.10 $ | |
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course | 56.41 $ | |
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) | 12.95 $ | |
Domestic Beer (1 pint draught) | 4.32 $ | |
Imported Beer (12 oz small bottle) | 4.32 $ | |
Cappuccino (regular) | 3.20 $ | |
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) | 2.80 $ | |
Water (12 oz small bottle) | 2.67 $ | |
Markets | |
|
Milk (regular), (1 gallon) | 4.41 $ | |
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) | 1.26 $ | |
Rice (white), (1 lb) | 0.69 $ | |
Eggs (regular) (12) | 2.77 $ | |
Local Cheese (1 lb) | 5.88 $ | |
Chicken Fillets (1 lb) | 3.78 $ | |
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) | 6.52 $ | |
Apples (1 lb) | 0.89 $ | |
Banana (1 lb) | 0.79 $ | |
Oranges (1 lb) | 0.73 $ | |
Tomato (1 lb) | 1.17 $ | |
Potato (1 lb) | 0.65 $ | |
Onion (1 lb) | 0.87 $ | |
Lettuce (1 head) | 1.29 $ | |
Water (1.5 liter bottle) | 0.59 $ | |
Bottle of Wine (Mid-Range) | 9.17 $ | |
Domestic Beer (0.5 liter bottle) | 1.15 $ | |
Imported Beer (12 oz small bottle) | 1.72 $ | |
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) | 6.20 $ | |
Transportation | |
|
One-way Ticket (Local Transport) | 2.16 $ | |
Monthly Pass (Regular Price) | 40.46 $ | |
Taxi Start (Normal Tariff) | 4.85 $ | |
Taxi 1 mile (Normal Tariff) | 5.21 $ | |
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) | 22.33 $ | |
Gasoline (1 gallon) | 6.43 $ | |
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) | 35,995.24 $ | |
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) | 27,402.34 $ | |
Utilities (Monthly) | |
|
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment | 227.82 $ | |
Mobile Phone Monthly Plan with Calls and 10GB+ Data | 21.09 $ | |
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) | 41.40 $ | |
Sports And Leisure | |
|
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 55.56 $ | |
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) | 20.23 $ | |
Cinema, International Release, 1 Seat | 9.17 $ | |
Childcare | |
|
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child | 665.28 $ | |
International Primary School, Yearly for 1 Child | 11,597.45 $ | |
Clothing And Shoes | |
|
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) | 89.54 $ | |
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) | 57.18 $ | |
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) | 80.55 $ | |
1 Pair of Men Leather Business Shoes | 97.81 $ | |
Rent Per Month | |
|
Apartment (1 bedroom) in City Centre | 1,170.12 $ | |
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre | 941.90 $ | |
Apartment (3 bedrooms) in City Centre | 1,809.50 $ | |
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre | 1,510.37 $ | |
Buy Apartment Price | |
|
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre | 466.05 $ | |
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre | 302.68 $ | |
Salaries And Financing | |
|
Average Monthly Net Salary (After Tax) | 1,690.17 $ | |
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate | 3.53 |
Cost of Living in Pollença | 35.92 miles |
Cost of Living in Ibiza | 84.48 miles |
Moreover, lately foreigners are not very welcome anymore.
My husband & I have two amazing young boys, currently following an English (UK) Cambridge system & have Spanish as a 2nd language as being half Spanish. We’d like to know they the quality of school systems there & if there are predominantly English/ Internationally recognized schools for them to school in.
Requirements of schools can range from mid to high quality.
Probably depends on the quality you expect, I expect good.
If you really want to know if you can afford to live there happily, I recommend going on vacation and see for your self.
Could be a lot cheaper if you plan to make food yourself but that's a poor retirement. Better invest money and retire when you can afford better.
Cheers!